Uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości

„Kocham te góry, lasy i gaje,
potężne rzeki, ciche ruczaje;
bo w tych potokach, w wodzie u zdroja,
ty się przeglądasz Ojczyzno moja,
krwią użyźniona, we łzach skąpana,
tak dla nas droga i tak kochana!”
Władysław Bełza, Ziemia rodzinna
Z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się w Szkole Podstawowej nr 401 uroczysty apel.
W pierwszej części apelu uczniowie kl. 6b przypomnieli o tym, jak należy dbać o symbole narodowe, o flagę, godło i hymn państwowy. Następnie odwołali się do powstań narodowych, w których Polacy oddawali życie w walce o niepodległość. Przywołali postać Józefa Wybickiego – twórcy „Mazurka Dąbrowskiego” i innych wybitnych Polaków, w tym Henryka Dąbrowskiego, Józefa Piłsudskiego. Uczniowie deklamowali patriotyczne wiersze, np. Ignacego Krasickiego „Hymn do miłości Ojczyzny”, Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”, Marii Konopnickiej „Ojczyzno moja”, Leopolda Staffa „Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą”.
Uczniowie podkreślili, że Narodowe Święto Niepodległości, które jest obchodzone 11 listopada, to święto wolności i jedności Polaków. O symbolicznej godz. 11.11, społeczność szkolna odśpiewała „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach finału akcji "Szkoła do hymnu".

oprac. Grzegorz Majkowski
Data dodania: 2023-11-14 08:00:26